Pozdrav z Benátek

30. 4. 2022

Josefína Paloudová z bakalářského stupně Počítačové lingvistiky tráví tento semestr na studijním pobytu v Benátkách. Přečtěte si, co nám odtamtud píše:

Protože o sobě vím, že nevydržím dlouho na jednom místě, rozhodlx jsem se své bakalářské studium zpestřit semestrem v zahraničí. A kde jinde vystoupit z reality všedních dnů než ve světově unikátních Benátkách?

Nutno upozornit, že ačkoli v historické, ostrovní části Benátek probíhá výuka většiny mých předmětů, bydlení se mi podařilo sehnat jen v méně působivé pobřežní části zvané Mestre. Odsud každý den kromě pondělí dojíždím přes moře tramvají po mostě Ponte della Libertà, který je skoro 4 kilometry dlouhý. Tramvaje tu mají jenom jednu kolej a jezdí po pneumatikách! Jakou to má výhodu, se mi zjistit nepodařilo.

Místní univerzita Ca' Foscari na jarní semestr 2021/22 bohužel vypsala pouze velmi málo předmětů, které by se shodovaly se studijním plánem Počítačové lingvistiky nebo se alespoň týkaly bohemistiky. Vybírat ale člověk může ze všech oborů, takže se mi podařilo sestavit si rozvrh, který odpovídá mým osobním i akademickým zájmům.

Jakožto student*ka se speciálními vzdělávacími potřebami chci dále vyzdvihnout úroveň podpory, které se mi dostává jak od naší, tak od přijímající univerzity. Paní poradkyně ze střediska Teiresiás MU jsou k dispozici online, pravidelně si voláme přes Teamsy. A navýšené stipendium mi umožňuje si pobyt užívat bez finančních starostí.

Mezi možnostmi podpory nabízenými univerzitou Ca' Foscari se mi nejvíc líbí služba získávání zápisků: místní centrum pro podporu studujících se speciálními vzdělávacími potřebami se spojí s posluchači daného předmětu a požádá je, zdali by byl někdo z nich tak hodný a poskytl své zápisky (anonymní*mu) kolegyni*kolegovi, která*který si je z jakéhokoli důvodu nemůže pořizovat sama*sám. Co mě naopak zklamalo, bylo, že v kanceláři centra neměli krabici s kapesníčky...