Pozdrav z Bruselu

2. 11. 2022

​Iva Vrbová, magisterská studentka českého jazyka a literatury, posílá pozdrav ze svého bruselského studijního pobytu v rámci programu Erasmus+:

Bruselský kampus Katolické univerzity v Lovani se nachází přímo v centru města, jedná se o komplex několika budov, v nichž můžeme kromě instituce KU Leuven nalézt také prostory vysoké školy Odisee. Mé nynější ubytování, studentský dům Van Orley, je od kampusu vzdálené pouhých 15 minut. V historických prostorách Van Orley je aktuálně ubytováno 99 mezinárodních studentů, kteří jsou většinou také účastníky programu Erasmus+. S těmito studenty sdílíme kuchyně, společenské místnosti nebo například terasu. Jedná se o rozmanitý kolektiv lidí z celého světa.

Výuka na KU Leuven probíhá převážně prezenčně, výjimkou je pouze jeden předmět vyučovaný online. Všechny předměty, kterých se účastním, jsou vyučovány v angličtině, ale studenti, kteří mají dostatečný jazykový základ, mohou studovat i v němčině, nizozemštině, francouzštině, italštině, polštině nebo španělštině.

Studium bohemistiky na KU Leuven bohužel není možné. Mé aktuální kurzy jsou zaměřené na mezikulturní komunikaci či mnohojazyčnost. Mimo jiné se také věnuji studiu angličtiny a historie Velké Británie a USA. Kvůli jednomu z kurzů každý pátek pravidelně dojíždím do nedaleké Lovaně, v níž se nachází hlavní kampus univerzity.

Na ulicích Bruselu nepřeslechneme francouzštinu a nizozemštinu, ale také mnoho dalších jazyků. Jedná se o zářivou mozaiku nejrůznějších kultur, jejichž soužití ovlivňuje a formuje každodenní život zdejších obyvatel.