Pozdrav z Paříže

24. 3. 2023

Stáž v České škole bez hranic v Paříži

Tento akademický rok jsem se rozhodla využít příležitosti vyjet v prvním semestru jak na studijní stáž, tak na pracovní stáž v semestru druhém. Momentálně pracuji jako stážistka v neziskové organizaci Česká škola bez hranic v Paříži. Kromě administrativní práce pro udržení chodu školy a mimoškolních aktivit (projektů, exkurzí, atd.) zde hlavně učím český jazyk a literaturu na druhém stupni. Někdy se najde prostor i pro hodinu dějepisu, který mě navzdory mé specializaci orientované na češtinu a francouzštinu vždy baví asi nejvíce. V hodinách se snažíme propojovat oba dva světy, jak ten český, tak ten frankofonní a jelikož děti, které zde učíme, jsou bilingvní a od malička jsou v kontaktu s oběma jazyky, mají často unikátní pohled na věc. Učení v české škole mě nejen moc baví, ale také zde čerpám cenné zkušenosti pro svou budoucí praxi.

Co se týče mého života v Paříži, tak musím říct, že je dobrodružnější, než cokoliv, co jsem zažila předtím. Jelikož nejsem ve Francii a ani v Paříži poprvé, sžívání se s městem a kulturou pro mě nebylo zas tak náročné. Na druhou stranu, každý den ale musíte čelit spoustě věcem, které třeba znáte z médií, ale v realitě vás pak pěkně překvapí – například stávky. Momentálně je to stávka popelářů, která v době, kdy toto píšu, trvá už dva týdny. Od pařížského koloritu jsou také neodmyslitelné pravidelné stávky dopravy, takže po Paříži, je dobré chodit pěšky nebo jezdit na kole (naštěstí to nemám do práce daleko). Ranní procházka s výhledem na Eiffelovu věž z jedné strany a Vítězný oblouk z druhé, průchod přes zahrady Louvru a nakonec přes Seinu, působí ráno jako lék na jakýkoliv splín.

V Paříži se opravdu nenudíte. Muzea, galerie, knihovny, vynikající podniky s tradičními „crêpes“ nebo croissanty, stylové (ale taky poněkud drahé) kavárny, kulturní akce na každém rohu, koncerty a nevím co ještě, to vše je tady na dosah ruky. Jsem moc ráda, že z toho všeho mohu profitovat a sbírat zážitky a zajímavé zkušenosti na celý život. Tímto vyřuzuji vřelé pozdravy na svoji domovskou univerzitu a těším se na vše, co mě potká příště. Bonjour MUNI!

Anna Škrabánková