Úspěch studentů při udělování Ceny děkana FF MU 2020

18. 11. 2020

Dne 18. listopadu 2020 byly v rámci Slavnosti Týdne humanitních věd uděleny tradiční Ceny děkana FF MU a dvě z ocenění získali i studenti Ústavu českého jazyka, Veronika Kloudová a Lukáš Žoha.

Mgr. Veronika Kloudová, Ph.D., byla oceněna prvním místem za svou doktorskou práci, která nese název The Interaction of Functional Morphemes inside the Nominal Phrase. Vedoucím práce byl prof. PhDr. Petr Karlík, CSc., a konzultantem Mgr. Pavel Caha, Ph.D. Oceněná studentka zde na vzorku 50 jazyků z 34 jazykových rodin analyzuje kategorii pádu, čísla a určitosti. Výsledkem je zpřesněná formulace Greenbergovy univerzálie č. 39, podložená rozsáhlými daty. Práce byla vydána v nakladatelství LINCOM.

Bc. Lukáš Žoha získal třetí místo v sekci nejlepší bakalářská práce. Jeho práce Seřazení adverbií v českých adverbiálních frázích vznikla pod vedením Mgr. et Mgr. Janků . Oceněný se zde věnuje otázce, zda je možné sestavit jednotnou hierarchii pro podskupinu českých adverbií. Díky integrování modelu G. Cinqueho práce přesahuje hranice bohemistiky a přináší nové poznatky relevantní i pro lingvistiku mezinárodní.

Oběma oceněným srdečně gratulujeme!