Čeština kolem nás

K. Čapek ve známé stati Chvála české řeči píše:

„… A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit; chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která jsou v tobě …“

Dnes už dovedeme mj. přesně spočítat, že z bohatství slovní zásoby češtiny, které lze odhadovat na statisíce jednotek, K. Čapek užil v celé své literární i publicistické tvorbě „jen“ cca 70 tisíc slov (F. Čermák a kol., Slovník Karla Čapka, 2007). Běžný mluvčí jich aktivně užije ještě podstatně méně. Důležité ale není,  kolik slov zapojíme do své komunikace, podstatnější  je,  jak s nimi a s jazykem vůbec zacházíme, jak vyjadřujeme své myšlenky a city. Karlu Čapkovi se asi málokdo vyrovná, nicméně všichni bychom měli spět k poučené, citlivé a kultivované práci s jazykem, u lingvistů se to předpokládá jaksi samo sebou.

Tato rubrička nabízí studentům a všem čtenářům, aby se s ostatními podělili o postřehy týkající se dnešního užívání češtiny. Všímejte si jazykových novot, sledujte prohřešky proti spisovné češtině i pravopisné normě v textech, kterým dodržování kodifikovaných podob náleží, přemýšlejte nad vyjadřovacím  balastem,  jazykovými manipulacemi apod.

Vaše postřehy rádi zveřejníme (pod jménem odesilatele nebo anonymně).
Kontakt: vojtovaj@phil.muni.czJako předmět uveďte Čeština mezi námi. Ukázky posílejte nejlépe ve formátu jpg.
Prosíme, nezasílejte poukazy na jazykové prohřešky, které byste pouze převzali z internetových zdrojů sledujících podobnou problematiku.

Vybrané příspěvky od studentů