Návštěva z Daruvaru

3. 5. 2024

Na přelomu dubna a května navštívili Brno a jižní Moravu krajané z Chorvatska. Ústav českého jazyka má s touto českou menšinou víceleté kontakty, vyučující ÚČJ pro ni korigovali učebnice, studenti bohemistiky jako stážisti pomáhají v chorvatském Daruvaru s výukou, krajanští studenti jezdí do ÚČJ na stipendijní pobyty, probíhají výměnné exkurze. Tentokrát šlo o exkurzi 45 gymnazistů. Pracovníci ÚČJ se podíleli na přípravě jejich pobytu, zorganizovali prohlídku města Brna a seznámili studenty s fakultou i s Masarykovou univerzitou. V češtinářském odpoledni představili chorvatským krajanům mluvu města Brna a její kořeny. Zájem vzbudil i závěrečný kvíz (realizovaný s pomocí mobilních telefonů), v němž si studenti vyzkoušeli své jazykové a kulturní znalosti.