Pozdrav z Athén

14. 3. 2023

Vždycky jsem toužila během studií někam vyjet a pracovní stáž mi přišla jako to pravé. Když jsem v nabídce Ústavu českého jazyka uviděla Českou školu v Athénách, měla jsem hned jasno. Řecká kultura je mi totiž blízká a už dlouho jsem se chtěla podívat i na řeckou pevninu, nejen na ostrovy. Athény jsou poměrně rozlehlé město, které často obdivně pozoruju z vrcholků zdejších kopců. V Athénách naleznete spoustu krásných míst, výborných restaurací a malých úzkých uliček. Navíc jsou hned na okraji města pláže, tudíž ani o koupání v moři nepřijdete. Hlavní město Řecka mě tedy rozhodně nezklamalo!

Českou školu v Athénách tvoří poměrně malá komunita lidí, která mě okamžitě přijala mezi sebe a od první chvíle jsem se tu cítila vítaná. Co se týče výuky, mám svoji vlastní třídu, kterou navštěvují čtyři šikovná děvčata. Probíráme učivo třetí třídy ZŠ, což je pro mě velká výzva a něco úplně nového. Ne všechny děti však doma s rodiči mluví česky, a tak je pro ně občas obtížné v češtině něco vyjádřit a něčemu porozumět. Zaměřujeme se proto především na rozšiřování slovní zásoby a na konverzaci. Jelikož v Řecku nepíšou latinkou, ale alfabetou, trénujeme také často čtení a psaní písmen české abecedy.

Další náplní mé práce je propagace České školy v Athénách všemi dostupnými zdroji, především prostřednictvím sociálních sítí a webu. Pokud ale zrovna nechystáme výuku, školní projekty a ani neřadíme knížky v knihovně, společně s dalšími stážistkami z Hradce Králové jezdíme na výlety a snažíme se poznat co nejvíce z celého Řecka.

Určitě neváhejte a přihlaste se na stáž nebo na Erasmus v místě, které je Vašemu srdci nejbližší. Pobyt uteče rychle, ale vzpomínky a zážitky z něj už Vám nikdo nikdy nevezme.

Tereza Pazderová